tirsdag 13. april 2021 09:09

Diesel-tyveri skal straffes hårdere

Organiseret tyveri af diesel fra lastbiler skal straffes langt hårdere, end det sker i dag, mener ITD.

Straffen for at stjæle diesel fra lastbiler skal hæves markant. Det er ikke effektivt nok, at dieseltyvene bliver præsenteret for en bøde for så straks efter at kunne køre af sted og gentage forbrydelsen, mener ITD, der vil tage emnet op med politiet samt kontakte politikere og præsentere forslag for strafskærpelse. Tyveriet foregår typisk fra en lastbils dieseltank til tyvens eget køretøj.

 

- Lastbiler kører rundt med diesel for et meget stort beløb, og det kan få svage sjæle til at blive fristet mere, end godt er. Sådan som strafniveauet er i Danmark, kan det også ske med begrænset risiko, for det er sjældent, at tyveriet straffes med mere end bøde på et par tusinde kroner, og det afskrækker ikke i tilstrækkelig grad, siger Carina Christensen, der er administrerende direktør i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.

 

- Hvert år bliver der registreret over 900 tilfælde med tyveri af diesel. Det skal vi have gjort noget ved. Derfor skal politiet have mere effektive værktøjer herunder straksbøder af en betydelig størrelse og eventuelt tilbageholdelse af tyvens eget køretøj, siger Carina Christensen.

 

ITD vil nu rejse sagen over for politiet og høre, hvilke værktøjer politiet mener, der skal i brug for at sikre effektiv håndhævelse for derefter at kontakte politikere og præsentere forslag for strafskærpelse. ITD vil allerede i dag tage emnet op på et møde med Rigspolitiet.

SENESTE ITD NYT
fredag 10. juli 2026

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk?

Vi vil gerne gøre dig opmærksom på en sag i EU, som kan betyde, at du har betalt for meget for dine udskiftningsdæk i perioden fra 2016 til midten af 2025. Derfor er det vigtigt, at du allerede nu gemmer og sikrer din dokumentation, hvis du senere ønsker at rejse et muligt krav.

Har du betalt for meget for udskiftningsdæk? >
fredag 10. juli 2026

Sommerhilsen fra formandens førerhus

Velkommen til nyhedsbrevet ”Nyt fra formandens førerhus”, som ITD’s bestyrelsesformand, John Agervig Skovrup, med mellemrum sender ud til medlemmerne.

Sommerhilsen fra formandens førerhus >
onsdag 08. juli 2026

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på

Fra den 12. august 2026 træder de første regler i EU's emballageforordning i kraft. For mange virksomheder betyder det nye krav til emballagers indholdsstoffer og dokumentation samt ændringer i reglerne om producentansvar. Vær særligt opmærksom, hvis din virksomhed importerer emballage eller emballerede produkter, eller hvis din virksomheds navn eller logo sættes på emballage.

Nye emballageregler: Det skal du være opmærksom på >