onsdag 22. juni 2022 14:54

Ny overenskomstperiode pr. 1. juli 2022

ITD Arbejdsgiver og Krifa aftalte sidste år en 2-årig overenskomst. Den anden overenskomstperiode træder i kraft den 1. juli 2022 og indebærer blandt andet en forhøjelse af antallet af trivselsdage.

Den nye overenskomstperiode betyder en mindre lønfremskrivning for blandt andet chauffører og lagermedarbejdere. Da der er tale om en mindstelønsoverenskomst, bliver der lokalt ude på virksomhederne aftalt en personlig løn ud fra medarbejderens kvalifikationer, anciennitet med videre. Den mindre lønfremskrivning skyldes, at en del af periodens stigning er udmøntet ved, at antallet af trivselsdage som noget nyt øges fra 5 til 10 årlige trivselsdage. Ønsker en medarbejder ikke at afholde alle trivselsdagene, er det fortsat muligt lokalt at aftale, at trivselsdagene løbende udbetales.

 

Direktør for ITD Arbejdsgiver, Jane Aakjær Madsen, er tilfreds med aftalen.

- I andet år af den igangværende overenskomstperiode, bærer ændringerne præg af vores samarbejde med Krifa omkring trivsel. Det har været vigtigt for os at sikre, at der fortsat er fuld fleksibilitet i forhold til, om den enkelte ønsker yderligere frihed eller omregning til løn.

 

Overenskomsten bygger på en høj grad af dialog både lokalt på virksomhederne under overenskomsten samt mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver. Overenskomsten giver mulighed for medbestemmelse lokalt for både medarbejdere og ledelse, da der er tale om en mindstelønsoverenskomst, der åbner for lokale forhandlinger om løn og arbejdstid. 

SENESTE ITD NYT
torsdag 23. april 2026

EU lancerer krisepakke: ITD-formand advarer mod kortsigtede løsninger

EU-Kommissionens nye energikrisepakke rummer flere nødvendige initiativer. Men kortsigtede løsninger som afgiftslempelser bør ikke stå alene, lyder budskabet fra ITD’s formand, John Agervig Skovrup.

EU lancerer krisepakke: ITD-formand advarer mod kortsigtede løsninger >
tirsdag 21. april 2026

Kom til Åbent Vognmandsmøde den 30. maj

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en dag med god stemning, netværk og faglige input.

Kom til Åbent Vognmandsmøde den 30. maj >
tirsdag 21. april 2026

Kørselsforbud i maj 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i maj 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i maj 2026 >