onsdag 22. juni 2022 14:54

Ny overenskomstperiode pr. 1. juli 2022

ITD Arbejdsgiver og Krifa aftalte sidste år en 2-årig overenskomst. Den anden overenskomstperiode træder i kraft den 1. juli 2022 og indebærer blandt andet en forhøjelse af antallet af trivselsdage.

Den nye overenskomstperiode betyder en mindre lønfremskrivning for blandt andet chauffører og lagermedarbejdere. Da der er tale om en mindstelønsoverenskomst, bliver der lokalt ude på virksomhederne aftalt en personlig løn ud fra medarbejderens kvalifikationer, anciennitet med videre. Den mindre lønfremskrivning skyldes, at en del af periodens stigning er udmøntet ved, at antallet af trivselsdage som noget nyt øges fra 5 til 10 årlige trivselsdage. Ønsker en medarbejder ikke at afholde alle trivselsdagene, er det fortsat muligt lokalt at aftale, at trivselsdagene løbende udbetales.

 

Direktør for ITD Arbejdsgiver, Jane Aakjær Madsen, er tilfreds med aftalen.

- I andet år af den igangværende overenskomstperiode, bærer ændringerne præg af vores samarbejde med Krifa omkring trivsel. Det har været vigtigt for os at sikre, at der fortsat er fuld fleksibilitet i forhold til, om den enkelte ønsker yderligere frihed eller omregning til løn.

 

Overenskomsten bygger på en høj grad af dialog både lokalt på virksomhederne under overenskomsten samt mellem Krifa og ITD Arbejdsgiver. Overenskomsten giver mulighed for medbestemmelse lokalt for både medarbejdere og ledelse, da der er tale om en mindstelønsoverenskomst, der åbner for lokale forhandlinger om løn og arbejdstid. 

SENESTE ITD NYT
onsdag 12. august 2026

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører

Den 9. september 2026 afholder IRU en online workshop om reglerne for udstationering af chauffører. Her kan du blive klogere på kontrol, dokumentation og beregning af aflønning. På programmet er blandt andet en paneldebat om efterlevelse og kontrol af reglerne, hvor vores chefjurist Maria Feldberg deltager.

Deltag i online workshop om udstationering af chauffører >
tirsdag 11. august 2026

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter

Den lave vandstand i Rhinen har fået flere tyske delstater til midlertidigt at lempe kørselsforbuddene, så gods, der ikke kan transporteres ad vandvejen, i stedet kan transporteres på land. Undtagelserne gælder kun transporter, der erstatter godstransport ad vandvejen. Se her, hvor lempelserne gælder.

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter >
tirsdag 11. august 2026

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter

International Transport Danmark advarer sine medlemmer mod dobbelte p-afgifter efter en række sager, hvor private parkeringsselskaber har opkrævet vognmænd to gange for samme parkering.

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter >