torsdag 27. februar 2025 13:51

EU-forslag letter vognmænds administrative byrder

EU-Kommissionen vil ændre i de bureaukratiske regler for ESG-rapportering, så færre virksomheder er pålagt obligatorisk rapportering. En god nyhed for mange danske vognmænd - men den kommer for sent, fortæller EU-chef i ITD, Maria Feldberg.

Onsdag fremlagde EU-Kommissionen et forslag til en omnibus-lovpakke, der skal reducere og forenkle reglerne for ESG-rapportering. På den måde vil kommissionen mindske europæiske virksomheders administrative byrder og derigennem styrke deres konkurrencekraft.

Med det nye omnibus-forslag vil EU-Kommissionen ændre på allerede vedtaget lovgivning på området. Det gælder direktivet for bæredygtighedsrapportering (CSRD), direktivet for bæredygtig due diligence (CSDDD) og taksonomiforordningen.

Forslaget er en glædelig nyhed for særligt mellemstore og mindre danske vognmandsforretninger. Det fortæller Maria Feldberg, EU-chef i ITD:

“Danske vognmænd er i forvejen overbebyrdede med tunge administrative krav og regler. ITD finder det derfor meget positivt, at EU-Kommissionen lægger op til at fritage mellemstore og mindre virksomheder fra den obligatoriske bæredygtighedsrapportering (CSRD), der er ved at blive indfaset nu.”

Med forslaget er det kun virksomheder med over 1.000 ansatte og en omsætning på over 50 millioner euro, der er omfattet af kravet om at skulle udarbejde den mest omfattende CSRD-rapport.

Ændrede krav skaber usikkerhed i branchen
På nuværende tidspunkt har danske virksomheder allerede investeret betydelige ressourcer i implementeringen af den gældende ESG-lovgivning. Derfor skaber det usikkerhed, at reglerne nu ændres. Det fortæller Maria Feldberg, EU-chef i ITD:

“Som nævnt byder vi regelforenklingen i omnibus-forslaget velkomment. Lovpakken kommer dog så sent, at danske transportvirksomheder allerede har brugt store ressourcer på at gøre sig klar, ud fra de regelsæt og køreplaner, der er vedtaget. Vognmændenes tid og ressourcer skal respekteres, og derfor er det vigtigt, at den forestående implementeringsproces bliver så let som mulig.”

SENESTE ITD NYT
fredag 16. januar 2026

Østrig: Brentenberg-tunnelen genåbner

Efter at have været lukket på ubestemt tid som følge af en alvorlig lastbilbrand den 9. januar er Brentenberg-tunnelen på A10 nu åben for trafik igen.

Østrig: Brentenberg-tunnelen genåbner >
torsdag 15. januar 2026

Klar ved tasterne: Puljen til grøn omstilling åbner igen til februar

Fra den 4. februar 2026 kan du søge årets pulje til grøn omstilling af tung vejtransport. Puljen løber frem til 30. september 2026 og gennemføres igen med to ansøgningsrunder. Støtteprocenten afhænger bl.a. af ansøgningstidspunkt og virksomhedens størrelse.

Klar ved tasterne: Puljen til grøn omstilling åbner igen til februar >
torsdag 15. januar 2026

Frankrig: Trafikale udfordringer fortsætter

Der er nye oplysninger om trafiksituationen i Frankrig, hvor de igangværende landmandsprotester nu har ført til flere blokader, demonstrationer med langsom kørsel og kontroller af lastbiler.

Frankrig: Trafikale udfordringer fortsætter >