onsdag 27. maj 2026 12:25

Vognmand om lærlinge: Det kræver tid, men det betaler sig

Hvad kræver det at ansætte en lærling? Hvordan sørger man for en god oplæring? Og hvorfor bør branchen blive bedre til at give nye chauffører en chance? Det taler John Agervig Skovrup med vognmand Hans Sørensen og hans lærling Casper om i “Vognmanden”.

Som mange andre vognmænd oplever vognmand Hans Sørensen fra Hans Sørensen Transport ApS store udfordringer med at finde de rette chauffører. Det fik ham til at overveje nye veje og en løsning, han ikke tidligere har brugt: lærlinge.

 

Resultatet blev ansættelsen af Casper, der er virksomhedens første lærling. I det nye afsnit af “Vognmanden” fortæller Hans om processen bag beslutningen og arbejdet med at få Casper godt ind i virksomheden.

 

Ifølge John Agervig Skovrup, formand for ITD, er netop lærlinge en vigtig del af løsningen på branchens rekrutteringsudfordringer. Skal branchen tiltrække flere chauffører, kræver det, at vognmændene selv er klar til at investere deres ressourcer:

 

“Gennemsnitsalderen for en chauffør i Danmark er stigende. Derfor har vi behov for, at der kommer nye kræfter til, og det ansvar bærer vi i høj grad selv. Vi bliver nødt til at investere både penge og tid i at lære de her mennesker det grundlæggende, så de kan komme ud på egen hånd,” siger John Agervig Skovrup, formand for International Transport Danmark.

 

Voksenlærling: “I bliver nødt til at give os chancen”

Værterne ringer også til Hans Sørensens lærling, Casper. Han er 36 år og har erfaring fra flere forskellige brancher, men det var ikke entydigt en fordel, da han skulle finde en chaufførlæreplads, fortæller han. Han oplevede nemlig, at det var svært at få foden indenfor uden specifik brancheerfaring:

 

“Der er ikke nogen, der får erfaring, hvis der ikke er nogen, der åbner døren. Jeg tror, der er masser af unge mennesker, der gerne vil arbejde, og de vil gerne ud at køre bil. Men branchen skal være mere åbensindet og se lærlinge som en mulighed for at få nogle nye chauffører ud at køre,” siger Casper.

 

Den erfaring deler Hans Sørensen. For ham viser ansættelsen af Casper, at lærlinge kan være en vej til nye chauffører. Men det kræver også, at vognmanden er klar til at investere den tid, en god oplæring kræver:

 

“Man skal gøre sig klart, at det her skal man gå ind i med åbent sind. Vi skal have et helt menneske og en hel chauffør ud af det. Jeg skal investere noget tid i den her mand, så han bliver rigtig mange penge værd for mig på et tidspunkt,” siger Hans Sørensen.

 

Du kan lytte til afsnittet på blandt andet Spotify og Apple Podcasts.

SENESTE ITD NYT
fredag 19. juni 2026

Oplysningsfristen nærmer sig: Undgå fejl, når du indberetter til skat

Fristen for at oplyse resultatet for 2025 nærmer sig for både selskaber og personligt ejede virksomheder. Det kan koste både tid og penge, hvis indberetningen bliver glemt eller udfyldt forkert. Her får du overblik over fristerne og de klassiske fejl, du bør undgå.

Oplysningsfristen nærmer sig: Undgå fejl, når du indberetter til skat >
torsdag 18. juni 2026

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien

Den nye omkoblingsplads for EMS2 (dobbelttrailervogntog) bliver forsinket og ventes først at stå klar i slutningen af august eller begyndelsen af september 2026.

Omkoblingsplads for EMS2 i Odense forsinket til efter sommerferien >
onsdag 17. juni 2026

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom

Har du en eller flere chauffører, der gennem mange år har været en uvurderlig del af din vognmandsvirksomhed? Nu kan du indstille dem til IRU’s æresdiplom og give dem en velfortjent anerkendelse af mange års ansvarlighed, professionalisme og høj faglighed.

Indstil dine chauffører til IRU’s eftertragtede æresdiplom >