torsdag 03. november 2016 12:17

Lovpligtig kap. 1.3 ADR-uddannelse

ADR-uddannelsen er lovpligtig for alle medarbejdere, som arbejder med transport af farligt gods. Arbejder du med ADR på kontor, lager eller som chauffør uden et ADR-bevis, skal du have denne lovpligtige uddannelse. Der udstedes et bevis efter gennemført uddannelse.

Nu kan du tilmelde en eller flere af dine medarbejdere til dette kursus, som afvikles torsdag den 1. december i Middelfart.

 

I forbindelse med kurset gives der en orientering om ændringer i ADR 2017 – hvad betyder de nye regler for dig?

 

Få et indblik i den nye ADR 2017, der bl.a. byder på:

  • Mange tilføjelser og ændringer til særlige bestemmelser
  • Ny mærkning af lithiumbatterier
  • Ny type fleksible bulk-containere op til 14 ton
  • Mange ændringer til stoflisten, herunder tilføjelse af 10 nye UN-numre

 

...og mange andre ændringer og tilføjelser.

 

Undervisere er ITD's erfarne ADR-konsulenter. Tilmeld dig her.

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
onsdag 01. april 2026

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos

Med blot få dages varsel har Østrig indført kørselsforbud i påsken. Det skaber uforudsigelige vilkår for vognmændene og forsinker transporter på tværs af Europa, advarer International Transport Danmark (ITD).

Østrigsk kørselsforbud med tre dages varsel skaber kaos >
onsdag 01. april 2026

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026

Østrig har fastsat en række kørselsforbud i påsken og hen over sommeren for køretøjer eller vogntog over 7,5 ton. Få overblikket her.

Østrig: Kørselsforbud i påsken og sommeren 2026 >
onsdag 01. april 2026

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO

Snart bliver det obligatorisk at anvende en såkaldt ELO-stregkode ved transporter mellem Frankrig og Storbritannien. Den 7. april har du mulighed for at deltage i et webinar og få styr på de nye regler, før de træder i kraft den 20. april 2026.

Deltag i webinar og bliv klar til nyt krav om ELO >