torsdag 08. juni 2017 09:16

Fremtidens transport og grønne elefanter til debat på Folkemødet

ITD er igen i år at finde på årets Folkemøde fra den 15.-18. juni 2017 i Allinge, Bornholm. ITD har fyldt kalenderen op med aktuelle debatter om fremtidens transporterhverv, som blandt andet omfatter digitalisering og vækst, en grønnere sektor og meget andet.

ITD er igen at finde på Folkemødet i år. ITD afholder selv tre spændende debatarrangementer, hvor blandt andet transport-, bolig-, og bygningsminister Ole Birk Olesen, Rasmus Prehn, transportordfører i Socialdemokratiet, administrerende direktør i SE, Niels Duedahl, direktør i Energi og Olie Forum, Jacob Stahl Otte og direktør for marketing og operations i Microsoft, Nana Bule, vil diskutere emner som digitalisering og selvkørende biler, sikring af en grønnere transportsektor, samt hvad en digitale revolution vil betyde for transportbranchen.

 

Du finder ITD’s arrangementer her:

 

Fremtidens transport – er du klar til selvkørende lastbiler?

15. juni 2017 kl. 16.30-17.30. C9 Europa i bevægelse - Cirkuspladsen.

 

Findes der grønne elefanter – gør den tunge transport grøn

16. juni 2017 kl. 14.30-15.15. C9 Europa i bevægelse - Cirkuspladsen.

 

Vækst og digitalisering i transportsektoren

16. juni 2017 kl. 15.15-16.00. C9 Europa i bevægelse - Cirkuspladsen.

 

ITD stiller også op i en række andre debatter, hvor repræsentanter fra ITD vil diskutere finansiering af infrastrukturen, hvordan vi skaber vækst i Danmark, arbejdsforholdene i sektoren, hvor Europa bevæger sig hen og ikke mindst spørgsmålet om vandrende arbejdstagere.

 

Europa i bevægelse 24/7

15. juni 2017 kl. 13.30-16.00. C9 Europa i bevægelse - Cirkuspladsen.

 

Brugerfinansieret infrastruktur - er det vejen frem?

15. juni 2017 kl. 14.00-15.00. A19 Dansk Erhvervsfremme - Danchells Anlæg.

 

God arbejdslyst i transportsektoren

15. juni 2017 kl. 15.00-16.00. J4 Krifa - God arbejdslyst - Kæmpestranden.

 

Kan vi overhovedet skabe vækst i hele Danmark?

15. juni 2017 kl. 16.45-17.45. H8 Det Blå Danmark - Allinge Havn, Bådpladser.

 

Danish welfare and free EU movement – problem or solution?

16. juni 2017 kl. 12.00-13.00. C9 Europa i bevægelse - Cirkuspladsen.

 

Du kan få mere information om arrangementer på Folkemødet her, hvor Folketmødets app også kan downloades.

 

Foto: Joshua Tree Photography 

SENESTE ITD NYT
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >
tirsdag 18. august 2026

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge?

Når du søger momsrefusion i udlandet, kan der gå lang tid, før pengene bliver udbetalt. Gennem vores datterselskab VIALTIS kan du få momsrefusionen forudbetalt inden for 48 timer og samtidig slippe for unødigt administrativt bøvl.

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge? >
tirsdag 18. august 2026

Kørselsforbud i september 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2026 >