tirsdag 04. april 2017 10:18

ITD: Ud med papiret og ind med digitalisering i ny lov for synsområdet

Vognmænd og chauffører skal ikke fremvise en fysisk synsrapport, når de bliver stoppet i en kontrol. Det mener ITD, brancheorganisationen for vognmænd, transport- og logistikvirksomheder, der påpeger, at synsrapporterne allerede er tilgængelige på Færdselsstyrelsens internetportal.

Allerede i dag er synsrapporterne tilgængelige elektroniske, så derfor skal myndigheder fokusere på, at de fremover kan bruge elektroniske synsrapporter ved kontroller og lignende i stedet for at have dem i papirform. Det skriver ITD i et høringssvar til nye syns- og vejsidesynsregler.

 

- Det er et levn fra 90’erne, at man arbejder med papirløsninger i en digital tidsalder. Et sådant krav vil desuden medføre unødig administration især i forbindelse med større flåder af påhængs-/sættevogne, der anvendes af varierende brugere, mener Jørn-Henrik Carstens, der er chefkonsulent i ITD.

 

I Danmark er synsrapporter umiddelbart frit tilgængelige på Færdselsstyrelsens internetportal, og derfor opfordrer ITD kraftigt til, at det i bekendtgørelsen hedder, at synsrapporter for dansk registrerede køretøjer ikke skal medføres ved kørsel i Danmark.

 

- Hvis der så bliver behov for en synsrapport ved en kontrol, da kan den nemt og hurtigt hentes af myndighederne selv på Færdselsstyrelsens internetportal. Det sikrer også, at det altid er de opdaterede rapporter, man får frem, siger Jørn-Henrik Carstens.

 

Læs høringssvaret her.

 

(Foto: Colourbox)

SENESTE ITD NYT
onsdag 26. august 2026

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel

Færdselsstyrelsen oplyser, at der er ændringer på vej i styrelsens kontrolpraksis for kørsler, der er undtaget fra køre- og hviletidsreglerne. Fra den 1. september 2026 kan du ved en virksomhedskontrol bruge en tro- og loveerklæring i stedet for at indsende al dokumentation for den undtagne kørsel. Du skal dog fortsat kunne dokumentere, at betingelserne for den undtagne kørsel er opfyldt.

Ny kontrolpraksis for køre- og hviletid ved undtaget kørsel >
onsdag 26. august 2026

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden”

I det nye afsnit af ITD’s podcast “Vognmanden” er Moderaternes transportordfører inviteret i studiet til en snak om tre emner, der fylder i vognmandsbranchen: vejafgift, infrastruktur og chaufførmangel.

Moderaternes transportordfører gæster “Vognmanden” >
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >