fredag 21. september 2018 13:54

ITD deltog i konference om digitaliseringsklar lovgivning

IT-ordførere, ministre, embedsværket og organisationer var onsdag den 19. september samlet i Landstingssalen på Christiansborg for at diskutere, hvordan lovgivningen bedre kan følge med den digitale udvikling. ITD var med på konferencen og glæder sig over, at der nu kommer øget fokus på at implementere digitaliseringen i lovgivningsprocessen.

Regeringen indgik tidligere på året en bred politisk aftale, der skal gøre ny lovgivning digitaliseringsklar. Formålet er blandt andet at forenkle love og regler til gavn for både borgere, forvaltning og virksomheder. Dette dannede baggrund for debatten på konferencen og for ITD’s medlemsvirksomheder i transport- og logistikbranchen er det meget vigtigt, at lovgivningen forenkles, så virksomhederne får mulighed for at udnytte det enorme potentiale, der ligger i den teknologiske udvikling.

- Teknologien udvikler sig generelt hurtigere end lovgivningen og myndighedsbehandlingen. Derfor er der konstant behov for at tilpasse regler og systemer til den nye teknologiske virkelighed, så det fremadrettet bliver muligt at udnytte eksempelvis de selvkørende teknologier optimalt, fordelene ved digital håndtering af transportdata og de mange muligheder digitaliseringen i øvrigt giver. Det kræver en dynamisk og harmoniseret lovgivning og smidig myndighedskontrol, hvis udviklingen ikke skal bremses unødigt, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for politisk afdeling i ITD.

Den politiske aftale om digitaliseringsklar lovgivning består af i alt syv principper: 1) enkle og klare regler, 2) digital kommunikation, 3) muliggør automatisk sagsbehandling, 4) sammenhæng på tværs- ensartede begreber og genbrug af data, 5) tryg og sikker datahåndtering, 6) anvendelse af offentlig infrastruktur og 7) forebygge snyd og fejl.

 

Foto: Colourbox

SENESTE ITD NYT
tirsdag 16. juni 2026

Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker fra 1. juli 2026

Fra den 1. juli 2026 ændres reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker. Læs her, hvornår en arbejdsulykke fremover skal anmeldes, og hvad du ellers skal være opmærksom på.

Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker fra 1. juli 2026 >
tirsdag 16. juni 2026

Belgien: Vejafgiften stiger og nyt CO2-tillæg i Flandern

Fra den 1. juli 2026 stiger den kilometerbaserede vejafgift for tunge køretøjer i Belgien. Samtidig indføres der et nyt CO2-baseret tillæg i Flandern.

Belgien: Vejafgiften stiger og nyt CO2-tillæg i Flandern >
mandag 15. juni 2026

Kørselsforbud i juli og august 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i juli og august 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i juli og august 2026 >