fredag 23. november 2018 14:33

ITD og de øvrige organisationer på transportområdet drøftede Padborg-sagen med transportministeren og beskæftigelsesministeren

ITD og de øvrige organisationer på transportområdet – DA, LO, DI, ATL, Dansk Erhverv, DTL og 3F – var i dag inviteret til møde i Beskæftigelsesministeriet med transportminister Ole Birk Olesen og beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen. Formålet med mødet var at drøfte tiltag, som kan understøtte ordentlige arbejdsvilkår for medarbejdere i transportbranchen.

På baggrund af sagen fra Padborg om filippinske chaufførers vilkår var ITD og de øvrige organisationer på transportområdet inviteret til en generel drøftelse af tiltag, der kan understøtte ordentlige arbejdsvilkår for medarbejdere i transportbranchen. På mødet blev parterne enige om, at der nedsættes et hurtigtarbejdende udvalg, der skal komme med forslag til opfølgning på den folketingsvedtagelse, der for nylig blev vedtaget, og som blandt andet handlede om arbejdskraftens fri bevægelighed og niveauet for kontrol.

ITD tilsluttede sig på mødet, at der bliver nedsat et hurtigtarbejdende udvalg bestående af de repræsenterede organisationer.

-      Vi ser med stor alvor på Padborg-sagen, og vi bidrager selvfølgelig gerne til et arbejde, der skal sikre klare regler, effektiv kontrol og ordentlige vilkår for chaufførerne. Udvalget skal efter vores mening især se på de muligheder, der er inden for de danske rammer, herunder hvilke værktøjer, der kan bruges parallelt med den europæiske lovgivning, siger Carina Christensen, administrerende direktør i ITD.

På mødet fremhævede ITD nødvendigheden af, at politikerne sideløbende går seriøst til forhandlingerne om den fælles europæiske vejpakke, hvor forhandlingerne lige nu går ind i en afgørende fase.

-      Skal vi sikre ordentlige arbejdsvilkår i vejgodstransporten og samtidig sikre, at de, der respekterer spillereglerne, ikke udkonkurreres på unfair vilkår, er det bydende nødvendigt, at der bliver udarbejdet ét sæt fælles spilleregler, som alle EU-lande kan og vil følge. Lige nu er der for mange gråzoner, og derfor skal reglerne udstikkes, så de fortolkes og håndhæves éns af myndighederne i både EU og Danmark. Det vil være den optimale måde at sikre ordentlige arbejdsforhold i branchen på, siger Carina Christensen.

Effektiv kontrol af transportområdet fyldte meget på mødet. ITD bakker fuldt op om mere effektive kontroller og et øget kontrolpres, fulgt op af passende sanktioner i forbindelse med alvorlige og gentagne lovovertrædelser.

-      Alle skal overholde reglerne, og der skal slås hårdt ned på alvorlige forseelser. I ITD er vi fortalere for at øge antallet af vejsidekontroller og samtidig styrke kontrollen. Vi kunne godt ønske os en målrettet og risikobaseret kontrol, som den man har i Tyskland, hvor alle kompetencer på transportområdet er samlet under BAG – Bundesamt für Güterverkehr. Her viser erfaringerne entydigt, at det styrker kontrollen markant, når indsatsen er målrettet og bygger på grundig markedsovervågning og statistik. Den løsning har ITD sammen med en række andre organisationer tidligere peget på, og vi håber, ministrene vil se på modellen og finde de fornødne ressourcer til en effektiv løsning, siger Jørn-Henrik Carstens, chef for ITD’s politiske afdeling.

DA og LO har fået opgaven med at udarbejde et forslag til kommissorium for udvalgsarbejdet i samarbejde med ministerierne.

SENESTE ITD NYT
mandag 15. juni 2026

Kørselsforbud i juli og august 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i juli og august 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i juli og august 2026 >
fredag 12. juni 2026

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her

Det er igen blevet sæson for den traditionsrige eksamenskørsel, og hvis du planlægger at lægge køretøj til, kan du her læse om alt, hvad du skal forberede og vide inden og under kørslen.

Skal du køre studenter? Få et overblik over de forskellige regler her >
torsdag 11. juni 2026

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret

Fra den 1. juli 2026 indfører Holland en kilometerbaseret vejafgift. Har du Telepass gennem VIALTIS, skal du kontakte os, så vi kan tilføje Holland til din enhed.

Har du Telepass gennem VIALTIS? Husk at få Holland aktiveret >