onsdag 17. januar 2018 11:33

ITD: Ros til regeringen for at gøre al ny lovgivning digitaliseringsklar

Fremover skal al ny lovgivning være digitaliseringsklar. Det fremgår af en bred politisk aftale, som regeringen netop har indgået med et samlet Folketing. ITD, Brancheorganisation for den danske Vejgodstransport, glæder sig over aftalen, som vil bidrage til afbureaukratisering til gavn for virksomhederne og som positivt vil understøtte transport- og logistikvirksomhedernes digitaliseringsindsats.

Regeringen har netop indgået en bred aftale med alle Folketingets partier, der skal sikre, at al fremtidig lovgivning er digitaliseringsklar. Med aftalen har et enigt Folketing givet hinanden håndslag på, at Folketinget fremover skal sikre, at ny lovgivning kan understøttes digitalt, når de eksempelvis indgår politiske aftaler. Målet er, at dette skal være et stærkt våben i kampen for at forebygge unødigt bureaukrati. Ifølge aftalen skal al ny lovgivning være digitaliseringsklar fra 1. juli 2018.

 

ITD hilser aftalen velkommen og forventer, at tiltaget kan få stor positiv betydning også for transport- og logistikerhvervet.

 

  • Digitalisering og data fylder mere og mere i transport- og logistikbranchen, og derfor hilser vi også aftalen velkommen. En enkel og digitaliseringsklar lovgivning er med til at sikre, at virksomhederne kan udvikle nye digitale forretningsmodeller, uden at skulle bruge unødig tid på komplicerede regler og tung administration, siger politisk chefkonsulent i ITD, Jørn-Henrik Carstens.

 

ITD arbejder på europæisk plan for at mindske administrative byrder og sikre harmoniserede digitale dokumenter og dataløsninger. I 2016 oprettede EU-Kommissionen ekspertgruppen ”Digital Transport and Logistics Forum (DTLF), ” som skal rådgive EU-Kommissionen om kommende lovgivning og anbefale nye digitale løsninger til gavn for blandt andet transportvirksomhederne. ITD sidder for bordenden i den arbejdsgruppe under DTLF, der arbejder med digitalisering og standardisering af køretøjs- og chauffør data, som i dag er lagret i papirdokumenter og på plastikkort.

 

  • Vi arbejder allerede nu på europæisk plan med at mindske administrative byrder og sikre harmoniserede digitale dokumenter (data), der anerkendes på tværs af grænserne i EU. Derfor er jeg også glad for, at vi nu får en dansk lovgivning, der kan være med til understøtte og forebygge uklarhed og bureaukrati og gøre det nemmere for virksomhederne, siger Jørn-Henrik Carstens.

 

Transport- og logistiksektoren rummer et kæmpe vækstpotentiale, hvis vi forstår at gribe og udnytte de digitale muligheder. Således skønnede Det Digitale Vækstpanel i 2017, at der kan hentes 23 milliarder kroner alene på en digitalisering af sektoren.

 

Kontakt: Politisk chefkonsulent Jørn-Henrik Carstens, ITD, tlf. 41 24 32 25 eller mail jhc@itd.dk

 

Foto: Colourbox.dk

 

 

SENESTE ITD NYT
onsdag 19. august 2026

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober

Nu kan du tilmelde dig Åbent Vognmandsmøde 2026, hvor vi igen samler branchen til en hyggelig dag med spændende oplæg og masser af tid til at snakke med dine kollegaer fra branchen.

Vi inviterer til Åbent Vognmandsmøde den 31. oktober >
tirsdag 18. august 2026

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge?

Når du søger momsrefusion i udlandet, kan der gå lang tid, før pengene bliver udbetalt. Gennem vores datterselskab VIALTIS kan du få momsrefusionen forudbetalt inden for 48 timer og samtidig slippe for unødigt administrativt bøvl.

Er du træt af at vente månedsvis på dine egne penge? >
tirsdag 18. august 2026

Kørselsforbud i september 2026

Flere europæiske lande har dage med kørselsforbud i september 2026. Du kan finde oversigten på ITD’s hjemmeside.

Kørselsforbud i september 2026 >