fredag 13. marts 2020 19:36

Den grænseoverskridende varetransport er undtaget indrejseforbuddet i Danmark

Regeringen har netop meldt ud, at der fra i morgen den 14. marts 2020 klokken 12.00 indføres indrejseforbud i Danmark. Det er vigtigt at understrege, at godstransporten ikke er omfattet, og den grænseoverskridende transport af varer ind og ud af Danmark er altså stadig er mulig. Indrejseforbuddet gælder foreløbig indtil den 13. april 2020.

For at understøtte et effektivt flow oprettes priority lanes til varetransport over grænsen.

 

Det er afgørende for forsyningssikkerheden, at den grænseoverskridende varetransport er undtaget rejseforbuddet. Derfor er indretningen af indrejseforbuddet med undtagelse af varetransport klog og fornuftig. Vi hilser det velkomment, at regeringen vil sikre optimale arbejdsvilkår for transporterhvervet, og at der ikke indføres grænsekontrol af varetransporterne ved grænsekontrollen, og at lastbilchauffører ikke er omfattet. Vi må og skal kunne opretholde import og eksport for at sikre forsyningssikkerheden og for at understøtte dansk økonomi og danske arbejdspladser, siger ITD’s administrerende direktør, Carina Christensen.

Regeringen understreger, at indrejseforbuddet netop gennemføres under hensyn til opretholdelsen af de nødvendige forsyningskæder, og på en måde så de så vidt muligt ikke hindrer virksomhedernes muligheder for at modtage leverancer fra eller eksportere varer til udlandet.

 

Regeringens seneste tiltag sker ikke, fordi der er en øget fare, men for at neddrosle unødvendig rejseaktivitet og sikre, at de, der er nødt til at krydse grænsen, kan gøre dette sikkert.

 

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 07. august 2026

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald

Har din virksomhed omkostninger til håndtering af emballageaffald, har du mulighed for at søge kompensation. Vi har opdateret vores kompensationsberegner med Miljøstyrelsens nyeste nøgletal, så du kan få en idé om, hvor meget din virksomhed kan søge i kompensation.

Vi har opdateret vores beregner til kompensation for emballageaffald >
torsdag 06. august 2026

ITD-direktør: Inddrag indsats mod chaufførmangel i totalberedskabet

Manglen på lastbilchauffører fortsætter med at vokse i Europa. Situationen er nu så alvorlig, at chaufførkapacitet bør tænkes ind i Danmarks totalberedskab og behandles som et sikkerhedspolitisk spørgsmål, mener ITD-direktør Stefan K. Schou.

ITD-direktør: Inddrag indsats mod chaufførmangel i totalberedskabet >
onsdag 05. august 2026

Kører du med bygge- og anlægsaffald? Husk løbenummeret

Når du kører med anmeldepligtigt bygge- og anlægsaffald, skal du sikre dig, at du har fået oplyst løbenummeret, inden du påbegynder transporten. Løbenummeret skal du nemlig videregive, når du afleverer affaldet til modtageanlægget.

Kører du med bygge- og anlægsaffald? Husk løbenummeret >