tirsdag 23. februar 2021 14:36

Sidste chance for at indstille til FDE Fondens Initiativpris

Det er ved at være sidste chance for at indstille virksomheder til FDE Fondens Initiativpris. Fristen udløber den 28. februar 2021.
Overrækkelse af FDE Fondens Initiativpris 2020 hos Ole Larsen Transport A/S. På billedet er Jens Iwer Petersen (Formand, FDE Fonden), Betina Bøgeskov (IT-, projekt- og innovationschef, Ole Larsen Transport A/S), Søren Larsen (adm. direktør, Ole Larsen Transport A/S og Gert Jakobsen (tidligere bestyrelsesmedlem, FDE Fonden)

FDE Fondens Initiativpris uddeles én gang årligt i forbindelse med ITD’s generalforsamling.

 

Prisen kan gives til virksomheder, organisationer, uddannelses- og forskningsinstitutioner eller enkeltpersoner, der har taget/vist ét særligt initiativ, der kan være med til at understøtte og videreudvikle dansk godstransport og logistik og styrke erhvervets konkurrenceevne.

 

Forslag til prismodtagere kan indsendes til FDE Fonden i perioden 1.-28. februar. Fonden kan også selv udpege årets prismodtager.

 

FDE Fondens Initiativpris består af et legat på kr. 50.000, et diplom og en statuette.

 

Du kan læse mere og indsende dit forslag klik her

 

Billedtekst: Overrækkelse af FDE Fondens Initiativpris 2020 hos Ole Larsen Transport A/S. På billedet er Jens Iwer Petersen (Formand, FDE Fonden), Betina Bøgeskov (IT-, projekt- og innovationschef, Ole Larsen Transport A/S), Søren Larsen (adm. direktør, Ole Larsen Transport A/S og Gert Jakobsen (tidligere bestyrelsesmedlem, FDE Fonden)

SENESTE ITD NYT
onsdag 23. juli 2025

Driftsforstyrrelser i Eksportportalen

Der er i øjeblikket driftsforstyrrelser på Eksportportalen, hvilket skyldes en fejl på flere af Fødevarestyrelsens systemer. Der arbejdes på at løse problemet, men tidshorisonten er endnu ukendt. Derfor skal alle dyretransportører indsende deres logbøger fra mellem den 24. og 25. juli 2025 manuelt.

Driftsforstyrrelser i Eksportportalen >
tirsdag 22. juli 2025

Arbejdstilsynet tilbyder målrettede virksomhedsforløb om sikkerhed i transportbranchen

Arbejder din virksomhed med transport af gods, pakker eller varer? Så har du nu mulighed for at deltage i et målrettet virksomhedsforløb, hvor du får inspiration og konkrete værktøjer til at styrke sikkerheden for dine chauffører. Arbejdstilsynet har åbnet for tilmeldingen til efterårets virksomhedsforløb, der afholdes både øst og vest for Storebælt.

Arbejdstilsynet tilbyder målrettede virksomhedsforløb om sikkerhed i transportbranchen >
tirsdag 15. juli 2025

Østrig - Lukning af Arlbergtunnelen i september

Fem dage i september lukkes Arlbergtunnelen om natten, der etableres omkørsel via B197.

Østrig - Lukning af Arlbergtunnelen i september >