torsdag 03. februar 2022 21:37

Tak for godt samarbejde, Benny!

I forbindelse med transportminister Benny Engelbrechts afgang som minister siger ITD tak for det gode samarbejde.

Benny Engelbrecht har i dag oplyst, at han trækker sig som transportminister, og ITD kvitterer for samarbejdet og ikke mindst den vigtige infrastrukturaftale, som er afgørende for vejgodserhvervet. 

 

- I ITD tager vi til efterretning, at Benny Engelbrecht har valgt at trække sig som minister. Vi har under hele Bennys Engelbrechts ministertid haft et godt og konstruktivt samarbejde med ham, og vi har oplevet en minister, der har vist stor interesse for vejgodstransporten og altid har stillet op. Det vil vi meget gerne kvittere for, siger Carina Christensen, adm. direktør i ITD, Brancheorganisation for den danske vejgodstransport.  


ITD forventer, at den nye minister på posten med det samme vil kaste sig over at videreføre arbejdet med at implementere infrastrukturplanen. Udvidelsen af kritisk infrastruktur haster og er et væsentligt fundament for at sikre vækst, beskæftigelse og velfærd.

 

- Infrastrukturaftalen har stor betydning for borgere og virksomheder, der i dag spilder al for meget tid med at holde i kø på alt for mange strækninger. Planen har været længe undervejs, og mange trængselsudfordringer er blevet forværret i ventetiden. Så nu gælder det om at få sat spaden i jorden så hurtigt som muligt og få sikret fremtidens mobilitet bedst muligt, siger Carina Christensen.

 

 

SENESTE ITD NYT
fredag 22. maj 2026

Vær opmærksom på krav ved transport af CO2

Transporterer du indfanget CO2 til geologisk lagring (CCS), skal du være opmærksom på, at transporten er omfattet af EU’s CO2-kvotehandelssystem, EU ETS1, og derfor skal registreres i EU’s CO2-kvoteregister.

Vær opmærksom på krav ved transport af CO2 >
tirsdag 19. maj 2026

Formand takker af efter 17 år i spidsen for FDE Fonden

Efter mange år med samme formand er tiden kommet til at give stafetten videre i FDE Fonden. En ny profil med solid erfaring fra transportbranchen træder nu til og skal stå i spidsen for fondens videre arbejde med at styrke og videreudvikle branchen.

Formand takker af efter 17 år i spidsen for FDE Fonden >
mandag 18. maj 2026

Østrig: Brentenberg-tunnelen lukkes i uge 21

Efter alvorlige skader i januar skal Brentenberg-tunnelen renoveres. Dette sker i uge 21 fra mandag den 18. maj til lørdag den 23. maj.

Østrig: Brentenberg-tunnelen lukkes i uge 21 >