mandag 25. november 2024 18:39

Turbulente tider: Vognmænd i hele Europa er pressede på omkostningerne

Stigende omkostninger og faldende efterspørgsel presser den europæiske transportbranche. ITD opfordrer til, at man ikke gør danske vognmænds liv endnu sværere med hårde bødestraffe for mindre overseelser og menneskelige fejl, når den kilometerbaserede vejafgift træder i kraft.

Fortsat faldende efterspørgsel og stigende priser på brændstof, arbejdskraft, forsikringer og service: En ny analyse fra den internationale transportorganisation IRU tegner et dystert billede af forholdene på det europæiske transportmarked i en analyse af udviklingen for 3. kvartal af 2024.

En del af forklaringen på dét, IRU kalder en ”turbulent periode for transportbranchen”, er den generelle afmatning i den europæiske økonomi – og indtil den afløses af et opsving, er der ikke udsigt til, at forholdene vil blive bedre. Det er dårligt nyt for danske vognmænd, der på omkostningssiden også er pressede af den kilometerbaserede vejafgift, der træder i kraft den 1. januar 2025.

ITD’s formand, John Agervig Skovrup, er bekymret, men ikke overrasket over IRU’s konklusioner:

”Tallene bekræfter, hvad vi har vidst i lang tid: Branchen er presset, og den kilometerbaserede vejafgift kan desværre være dét, der tvinger nogle danske vognmænd til at dreje nøglen om. Og de resterende vil være nødt til at holde på pengene på en måde, der ikke nødvendigvis er positiv for den grønne omstilling: Man går jo ikke ud og investerer i nye el-køretøjer og ladestruktur i en situation, hvor markedet er presset, og udgifterne bare stiger og stiger”.

John Agervig Skovrup opfordrer derfor til, at myndighederne udviser konduite, når de nye regler skal håndhæves fra årsskiftet. Som ITD tidligere har beskrevet, skelner lovgivningen ikke mellem overlagt snyd og utilsigtede fejl, og det vejledende bødeniveau for overtrædelse af vejafgiftsloven er meget højt. Taksten er lige nu 4.500 kr. pr. overtrædelse pr. dag, men forventes fordoblet til 9.000 kr. pr. 1. juli næste år, og der er ikke nogen øvre grænse for, hvor mange "dagsbøder", man kan idømmes for den samme forseelse.  

SENESTE ITD NYT
fredag 08. maj 2026

Miljøstyrelsen afholder to nye webinarer om DIWASS

Miljøstyrelsen har planlagt to nye DIWASS-webinarer. Samtidig har vi i International Transport Danmark bedt styrelsen om hurtig afklaring af, hvem der skal kunne oprettes som brugere og acceptere transporter i systemet.

Miljøstyrelsen afholder to nye webinarer om DIWASS >
torsdag 07. maj 2026

Østrig: Lukning af Brennerpasset den 30. maj 2026

Lørdag den 30. maj 2026 vil en planlagt forsamling på A13 Brennermotorvejen medføre omfattende trafikale lukninger langs hele Brennerpasset. Der findes ingen lokale omkørselsmuligheder, og der forventes massive trafikale udfordringer både på selve dagen samt i dagene op til og efter.

Østrig: Lukning af Brennerpasset den 30. maj 2026 >
torsdag 07. maj 2026

Øget pres på central transportkorridor: ITD kalder på handling

Når vejgodstransporten mellem Danmark og Tyskland i høj grad samler sig på én central forbindelse gennem Schleswig-Holstein, stiger presset på infrastrukturen. International Transport Danmark understreger behovet for nye og forbedrede alternative ruter.

Øget pres på central transportkorridor: ITD kalder på handling >