mandag 10. februar 2025 20:11

ITD: Fejl i vejafgiftssystem rammer vognmænd hårdt

Der er alvorlige fejl i vejafgiftssystemet, og det rammer danske vognmænd, som modtager uforklarlige bøder. Det fortæller formanden for ITD, John Agervig Skovrup, i et interview til Ritzau. Derfor opfordrer ITD fortsat alle medlemmer til at indsende deres vejafgiftsbøder, så der kan gøres indsigelser.

Udrulningen af den nye kilometerbaserede vejafgift giver anledning til stor frustration blandt danske vognmænd. Mange har nemlig modtaget stribevis af uretmæssige bødeforlæg for overtrædelse af den nye vejafgift. Det fortæller formanden for ITD i et interview til Ritzau:

Vi kan ikke sige, hvor fejlen er. Men vi har flere tilfælde, hvor boksen, der bruges til registrering af kørslen, har registreret korrekt, men hvor der alligevel kommer et bødeforlæg.

Ikke nok med det høje antal af uforklarlige vejafgiftsbøder, der lander i vognmændenes postkasser, oplever flere medlemmer af ITD også tekniske udfordringer med den digitale kontrol:

Vi får indberetninger fra medlemmer, der oplever, at der er udfald på boksene, som skaber problemer i forhold til korrekt registrering af vejafgiften, fortæller John Agervig Skovrup.


ITD
gør indsigelser mod over 200 vejafgiftsbøder

Ifølge John Agervig Skovrup er ITD ikke overrasket over de store startvanskeligheder med udrulningen af den nye kilometerbaserede vejafgift. Derfor understreger han, at ITD fortsat opfordrer alle medlemmer og kunder hos VIALTIS til at indsende deres vejafgiftsbøder:


Det er et problem, at danske vognmænd modtager vejafgiftsbøder på grund af ukontrollerbare tekniske problemer. Derfor opfordrer vi fortsat alle medlemmer til at indsende deres vejafgiftsbøder, så vi kan vurdere den enkelte bøde og gøre indsigelser mod de uretmæssige af slagsen.”

SENESTE ITD NYT
fredag 17. april 2026

ITD-bestyrelsesmedlem i Debatten: “Man kan ikke svømme uden vand”

Klaus Jensen satte torsdag aften ord på vognmændenes virkelighed i DR’s Debatten, hvor stigende brændstofpriser og manglende elinfrastruktur presser branchen.

ITD-bestyrelsesmedlem i Debatten: “Man kan ikke svømme uden vand” >
fredag 17. april 2026

Muligt landsdækkende transportstop i Italien fra 20. april

Der er aktuelt stor usikkerhed i den italienske transportbranche, hvor kraftigt stigende dieselpriser og manglende politiske tiltag har fået branchen til at varsle en mulig landsdækkende strejke. Hvis strejken bliver en realitet fra den 20. april 2026, kan det føre til blokerede veje og forsinkelser.

Muligt landsdækkende transportstop i Italien fra 20. april >
tirsdag 14. april 2026

Bliv klar til nye EU-regler for varebiler i international transport

Den 28. april 2026 har du mulighed for at deltage i et webinar om de nye EU-regler for varebiler i international transport, som betyder, at varebiler bliver omfattet af reglerne på køre- og hviletidsområdet fra den 1. juli 2026.

Bliv klar til nye EU-regler for varebiler i international transport >