fredag 13. juni 2025 09:53

Ny synslov vedtaget: Tidssvarende og mere overskuelige regler på vej

Folketinget har netop vedtaget en ny synslov, der samler det eksisterende regelvildnis i én samlet lovtekst. ITD hilser den nye lov velkommen og glæder sig især over, at mange køretøjer ikke længere skal køres tomme tilbage til Danmark alene med henblik på syn.

Efter mere end 20 år med utallige tilføjelser og ændringer bliver den nuværende synslov snart sendt på pension. Folketinget vedtog i denne uge en ny synslov, der træder i kraft den 1. juli 2025, og som på flere områder er en tiltrængt opdatering af reglerne.

Køretøjsteknisk ekspert og chefkonsulent i ITD, Steffen Johannsen, glæder sig især over, at Folketinget har lyttet til ITD’s anbefaling om at gøre det muligt at anerkende periodiske syn af dansk indregistrerede køretøjer foretaget i andre lande:

”Det er et væsentligt fremskridt for vejgodstransporten, hvor mobilitet og fleksibilitet er helt afgørende. Men også for klimaet, der har lidt helt unødvendigt under den hidtidige model: Indtil nu har tusindvis af især sættevogne har skullet køres hele vejen tilbage til Danmark alene for at blive synet.”

Steffen Johannsen finder det dog beklageligt, at den nye ordning i første omgang tilsyneladende kun kommer til at omfatte påhængskøretøjer:

”Hvis det her for alvor skal batte noget som et effektiviseringstiltag, er der behov for, at både påhængskøretøjer og motorkøretøjer er omfattet – og for, at det lovpligtige årlige ADR-eftersyn tilsvarende kan udføres i udlandet. Mange sættevogne, som primært har lange ophold i udlandet, har nemlig også en tilknyttet ADR-godkendelsesattest.”

ITD mener, at den nye danske synslov er et vigtigt skridt i den rigtige retning, og at fokus nu bør rettes mod en opdatering og harmonisering af EU-reglerne. Udover at sikre gensidig anerkendelse af periodisk syn foretaget i andre EU-lande, er det også væsentligt at få ændret ADR-konventionen, som aktuelt forhindrer, at det tekniske ADR-eftersyn kan udføres i udlandet.

En oplagt opgave, når Danmark den 1. juli – samme dag som den nye synslov træder i kraft – overtager EU-formandskabet.

SENESTE ITD NYT
fredag 15. maj 2026

Forvent nedetid i DMS den 30. maj

DMS, det digitale system til toldbehandling, opdateres lørdag den 30. maj 2026. Du skal være opmærksom på, at det kan betyde midlertidig nedetid i systemet.

Forvent nedetid i DMS den 30. maj >
onsdag 13. maj 2026

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling

Uddelingen af midler til den grønne omstilling af tung vejtransport er godt i gang, men der er stadig penge tilbage i puljen. Så hvis du overvejer at investere i ellastbiler eller ladeinfrastruktur, er det måske nu, du skal søge.

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling >
tirsdag 12. maj 2026

Husk momsfristen den 1. juni

Hvis du indberetter moms kvartalsvis, er der en vigtig frist lige om hjørnet. Senest den 1. juni 2026 skal både indberetning og betaling være på plads, hvis du vil undgå rykkere, gebyrer og ekstra bøvl.

Husk momsfristen den 1. juni >