mandag 30. marts 2026 11:30

Genvalgt ITD-formand: Manglen på chauffører kræver politisk handling

Chaufførmanglen i transportbranchen skal højere op på den politiske dagsorden. Det fastslog International Transport Danmarks genvalgte formand, John Agervig Skovrup, i sin tale på organisationens generalforsamling lørdag.

Manglen på chauffører og pressede rammevilkår er i dag de største udfordringer for vognmandsbranchen. Hvis ikke udviklingen vendes, risikerer det at få langsigtede konsekvenser – både for branchen og for Danmarks konkurrenceevne.

 

Det var et af hovedbudskaberne, da John Agervig Skovrup blev genvalgt som formand for International Transport Danmark (ITD) på organisationens generalforsamling. Her pegede han på behovet for politisk handling og bedre rammevilkår for branchen.

 

“Branchen mangler chauffører i en sådan grad, at lastbiler flere steder må holde stille – ikke fordi der mangler opgaver, men fordi der mangler chauffører. Det påvirker leveringssikkerheden og rammer både virksomheder og kunder. I sidste ende er det en trussel for Danmarks konkurrenceevne,” sagde John Agervig Skovrup.

 

Formand varsler øget fokus

Danske transportvirksomheder oplever i stigende grad, at de ikke kan få besat ledige stillinger. Det afspejles også i tallene: Ifølge Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering var næsten hver tredje rekruttering af chauffører forgæves fra marts til august 2025 – i alt 2.090 gange. Samtidig angiver over halvdelen af de virksomheder, der har svært ved at rekruttere, at det fører til produktionsbegrænsninger.

 

“Vi tager ansvar og kommer til aktivt at byde ind med konkrete løsninger, der kan styrke rekrutteringen til branchen. Vi skal have flere unge ind, og vi skal blive bedre til at fastholde de chauffører, vi allerede har. Manglen på arbejdskraft bliver et af vores klare fokusområder fremadrettet,” slog John Agervig Skovrup fast ved generalforsamlingen.

 

I dag er kun cirka syv procent af chaufførerne i Danmark under 25 år. Ifølge ITD-formanden understreger det behovet for at få flere unge til at vælge branchen. Samtidig efterlyser han et langt større politisk fokus på både rekruttering og fastholdelse af dygtige chauffører.

SENESTE ITD NYT
onsdag 13. maj 2026

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling

Uddelingen af midler til den grønne omstilling af tung vejtransport er godt i gang, men der er stadig penge tilbage i puljen. Så hvis du overvejer at investere i ellastbiler eller ladeinfrastruktur, er det måske nu, du skal søge.

Du kan stadig nå at få del i puljen til grøn omstilling >
tirsdag 12. maj 2026

Husk momsfristen den 1. juni

Hvis du indberetter moms kvartalsvis, er der en vigtig frist lige om hjørnet. Senest den 1. juni 2026 skal både indberetning og betaling være på plads, hvis du vil undgå rykkere, gebyrer og ekstra bøvl.

Husk momsfristen den 1. juni >
tirsdag 12. maj 2026

Ny omkoblingsplads for EMS2 åbner ved Vejle

Efter lang ventetid åbner omkoblingspladsen for EMS2 (dobbelttrailervogntog) ved Vejle allerede i dag, tirsdag den 12. maj 2026. Samtidig oplyser Vejdirektoratet, at pladsen ved Odense forventes at kunne åbne inden for overskuelig fremtid.

Ny omkoblingsplads for EMS2 åbner ved Vejle >