ITD-formand: Inddrag vognmænd i store infrastrukturprojekter
Store forsinkelser, køer og gentagne uheld prægede trafikken på E20/E45 ved Kolding, efter arbejdet med at udvide motorvejen begyndte i marts 2026. Først efter dialog med blandt andre International Transport Danmark blev der gennemført ændringer, som har forbedret trafikafviklingen mærkbart.
“Jeg rejser debatten, fordi erfaringerne fra Kolding tydeligt viser, at vognmændenes praktiske viden kan gøre en reel forskel. Vi kender vejene, trafikmønstrene og konsekvenserne, når trafikken ikke glider. Den viden bør bringes i spil, inden problemerne opstår – ikke først bagefter,” siger John Agervig Skovrup, formand for International Transport Danmark.
Bag store infrastrukturprojekter ligger altid omfattende analyser, trafikmodeller og politisk forberedelse. Allerede i 2021 besluttede Folketinget at opdatere beslutningsgrundlaget for motorvejsudvidelsen ved Kolding som en del af Infrastrukturplan 2035, og i 2023 blev bevillingsrammen endeligt godkendt.
Vejdirektoratet vurderede oprindeligt, at vejarbejdet ville forlænge rejsetiden med to til tre minutter, men i praksis blev forsinkelserne langt større. Erfaringerne understreger ifølge John Agervig Skovrup, at myndighedernes forarbejde bør suppleres med den praktiske viden, som vognmænd og transportvirksomheder har.
Vognmænd skal tænkes ind i serviceeftersyn
Regeringen har i sit regeringsgrundlag lagt op til et serviceeftersyn af Infrastrukturplan 2035. Det ser ITD’s formand som en oplagt mulighed for at inddrage transportbranchen. Serviceeftersynet bør dog ikke skabe forsinkelser eller usikkerhed om allerede aftalte projekter.
“Serviceeftersynet er en oplagt anledning til at tænke vognmænd og transportvirksomheder ind dér, hvor det giver mening. Vi bruger vejnettet hver dag og ved, hvor flaskehalsene er, hvor rastepladserne mangler, og hvor der er størst problemer med fremkommeligheden. Den viden bør bringes i spil, når Infrastrukturplan 2035 skal ses efter i sømmene,” siger John Agervig Skovrup.
Ifølge ITD-formanden kan en tidligere og mere systematisk inddragelse af transportbranchen være med til at sikre, at kommende investeringer i infrastrukturen i højere grad tager højde for den tunge trafiks behov. Det kan ikke erstatte det grundige forarbejde, men det kan i høj grad minimere risikoen for, at tingene går galt.
Du kan læse debatindlægget i Ingeniøren her.