onsdag 01. juli 2026 15:00

Ministeriet bekræfter: Gammel bødepraksis var ulovlig

Bødemodellen for vejafgiften blev ændret, fordi den var i strid med EU-retten, skriver ministeriet til Transportmagasinet. ITD fastholder sin stævning og kravet om, at de bøder, der er udstedt efter den ulovlige praksis, skal annulleres.

By-, Land- og Transportministeriet og Skatte- og Vækstministeriet erkender, at den tidligere praksis med et fast vejafgiftsbødeniveau ikke var i overensstemmelse med EU-rettens princip om proportionalitet. Det bekræfter By-, Land- og Transportministeriet i dag til Transportmagasinet.

 

“Det er en vigtig anerkendelse og en stor foreløbig sejr, at vores stævning og dialogen med Kammeradvokaten har sat de her ting i gang. Vi har hele tiden fastholdt, at en fast bøde på op til 9.000 kroner uden hensyn til overtrædelsens karakter eller omfang var ulovlig,” siger Stefan K. Schou, adm. direktør for International Transport Danmark (ITD).

 

Den nye bødemodel differentierer efter overtrædelsestype og opererer med vejledende bødeniveauer på 2.000, 4.000 og 9.000 kr. Men modellen giver fortsat ikke mulighed for at møde førstegangsfejl med vejledning eller en advarsel, og selv hændelige fejl udløser fortsat en bøde på 9.000 kroner.

 

Gamle bøder skal annulleres

Ministeriet oplyser samtidig til Transportmagasinet, at der arbejdes på en løsning for de bøder, der er blevet udstedt fra den 1. januar 2025 til den 18. december 2025, hvor bødeudstedelsen blev sat i bero. ITD-direktøren understreger, at løsningen ikke bør være at genbehandle bøderne efter den nye model:

 

“Man kan ikke opretholde bøder, der er udstedt efter en praksis, som ministeriet nu selv erkender ikke var forenelig med EU-retten. Bøderne skal derfor ikke blot justeres efter den nye model. De skal annulleres.”

 

ITD’s retssag mod staten er for nuværende sat i bero frem til den 1. september 2026, mens organisationen afventer myndighedernes løsning på de allerede ulovligt udstedte bøder. Bliver bøderne fastholdt, står ITD klar til at fortsætte retssagen mod By-, Land- og Transportministeriet og Skatte- og Vækstministeriet.

 

Du kan læse interviewet i Transportmagasinet her.

 

SENESTE ITD NYT
tirsdag 11. august 2026

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter

Den lave vandstand i Rhinen har fået flere tyske delstater til midlertidigt at lempe kørselsforbuddene, så gods, der ikke kan transporteres ad vandvejen, i stedet kan transporteres på land. Undtagelserne gælder kun transporter, der erstatter godstransport ad vandvejen. Se her, hvor lempelserne gælder.

Tyskland: Midlertidige lempelser af kørselsforbud for visse transporter >
tirsdag 11. august 2026

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter

International Transport Danmark advarer sine medlemmer mod dobbelte p-afgifter efter en række sager, hvor private parkeringsselskaber har opkrævet vognmænd to gange for samme parkering.

ITD advarer mod dobbelte p-afgifter >
tirsdag 11. august 2026

Husk momsfristen den 1. september

Fristen for indberetning af moms nærmer sig, og senest den 1. september 2026 skal du have indberettet momsen for første halvår 2026 eller andet kvartal 2026. Her får du et overblik over, hvad du skal være opmærksom på, når du indberetter.

Husk momsfristen den 1. september >